تهديدهاي الهي عليه کافران و منافقان بارها در قرآن مطرح شده است؛ اما مواردي است که خدا پيامبرش را تهديد مي کند که حبيب خود مي داند.


تحليل چرايي تهديد خدا مي تواند هشداري به عالمان اسلامي باشد که خود را منسوب به دين مي کنند؛ زيرا هر که مقرب تر است، امکان مجازات سخت و شديد خدا نسبت به او نيز به همان ميزان افزايش مي يابد.


خدا در قرآن بيان مي کند که پيامبر(ص) مامور به رسالت و بيان آن چيزي است که خدا به او وحي کرده است؛ زيرا اگر برخلاف آن چه وحي شده ، چيزي به ما نسبت مي داد، به سختي مجازات مي کرديم. از همين روست که خدا به صراحت مي فرمايد: وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ  لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ فَمَا مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِينَ؛ و اگر او پاره‏ اى گفته ‏ها بر ما بسته بود دست راستش را مانند اسير جنگي در ميدان نبرد سخت مى‏ گرفتيم، سپس رگ قلبش را پاره مي کرديم؛ و هيچ يك از شما مانع از عذاب او نمى ‏شد. (حاقه، آيات 44 تا 47)


از نظر قرآن، کسي که به سبب ارتباط با خدا و نسبت يابي به خدا و دين در اجتماع اعتباري کسب کرده است، اگر بخواهد از اين اعتبار خويش سوء استفاده کند، به شدت مجازات مي شود و به او مهلت نمي دهد. پس همان طوري که به پيامبرش مهلتي نمي دهد، به عالمان اسلامي که اعتباري به نام عالم اسلامي کسب کرده اند، مهلتي نمي دهد و آنان را مجازات مي کند؛ اين در حالي است که اگر کسي اعتبارش را از دين به دست نياورده باشد، حتي اگر ادعاي پيامبري کند، کاري با او نداشته و به او مهلت مي دهد؛ چنان که اگر کسي با خدا و خانه خدا کاري نداشته و ظلم را به مردمان انجام دهد، به او مهلت مي دهد، اما اگر بخواهد حتي به کفر و ظلم متعرض خانه خدا شود، به او مهلتي نمي دهد؛ چنان که به ابرهه مهلت نداد. خدا مي فرمايد: انَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ.وَمَنْ يُرِدْ فِيهِ بِإِلْحَادٍ بِظُلْمٍ نُذِقْهُ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ؛ بى‏ گمان كسانى كه كافر شدند و از راه خدا و مسجدالحرام جلوگيري مي کنند . و نيز هر كه بخواهد در آنجا به ستم از حق منحرف شود او را از عذابى دردناك مى‏چشانيم. (حج، آيه 25)


البته ظالم بايد از آه مظلومي که جز خدا کس ندارد نيز بترسد که آه مظلوم سريع مي گيرد؛ چنان که امام حسين(ع) در آخرين وصيت خويش به امام سجاد(ع) در کربلا مي فرمايد: اِيَّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا يَجِدُ عَلَيْکَ نَاصِراً اِلَّا اللَّه؛ پرهيز کن از ظلم به کسي که جز خدا ناصر و ياوري ندارد.(کافي، ج 2 ، ص 331) زيرا فاصله آه مظلوم و پاسخ خدا بسيار اندک است؛ چنان که امام حسن مجتبي(ع) در پاسخ شخصي که مي گويد: کَمْ بَيْنَ الْاَرْضِ وَ السَّمَاء؛ چقدر فاصله ميان زمين و آسمان است؟ مي فرمايد:دَعْوَةُ الْمَظْلُومِ وَ مَدُّ الْبَصَر؛ نسبت به آسمان غير مادي يعني خدا فاصله همين دعا مظلوم است، و فاصله ميان زمين و آسمان، تا چشم مسلح و غير مسلح کار مي کند.(خصال، ج 1، ص 441)


به هر حال، عالمان اسلامي مي بايست از هر گونه نسبتي به خدا و دين خدا برحذر باشند؛ چرا که خدا به شدت و سرعت بر آنان خشم مي گيرد و آنان را به هلاکت مي رساند.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

آرین تکنولوژی پکس پوز My Stuff دوربين هاي ديجيتال Sonya کلينيک تخصص پوست - مو - لاغري telegram دیگ بخار ؛ دیگ آبگرم مزون عروس شب لوگو پلاس یه اتفاق خوب برای دیده شدن شماست.